World Cup 2022. Live stream, how to watch in 4K, schedule, start times, TV channel

The World Cup kicks off on Nov. 20 and culminates with the final on Dec. 18 as fans of the beautiful game will get to experience what will be 64 incredibly entertaining matches. For those not traveling to Qatar, what better way to watch it than in 4K? Every single World Cup match will be streamed live in 4K on fuboTV (Try for free).

In order to access the content, you will need to be subscribed to the service, have a fast enough internet (around 40 megabytes per second), and you’ll also need a compatible TV and streaming device.

Here’s what to know and the schedule.

How to stream fuboTV:

The list of available devices are:

  • Amazon Fire TV
  • Android Mobile:
  • Android TV/Google TV
  • Apple TV
  • Web Browser:
  • Chromecast
  • Hisense televisions:
  • iPhone/iPad/iPod
  • LG TV
  • Roku:
  • Samsung Smart TV
  • Vizio Smartcast TV
  • Xbox

Craving more World Cup coverage? Listen below and follow: House of Championsa daily CBS Sports soccer podcast, bringing you top-notch analysis, commentary, picks and more during the big games in Qatar.

Here is the schedule of all the games.

Group stage schedule:

All times US/Eastern

The games can also be watched in high definition on Fox and Telemundo via fuboTV, but there will be a Fox 4K channel for the World Cup games.

Sunday, Nov. 20:00
Qatar vs. Ecuador, 11 am on Fox and Telemundo

Monday, Nov. 21:00
England vs. Iran, 8 am on FS1 and Telemundo
Senegal vs. Netherlands, 11 am on Fox and Telemundo
United States vs. Wales, 2 p.m. on Fox and Telemundo

Tuesday, Nov. 22:00
Argentina vs. Saudi Arabia, 5 am on FS1 and Telemundo
Denmark vs. Tunisia, 8 am on FS1 and Telemundo
Mexico vs. Poland, 11 am on Fox and Telemundo
France vs. Australia, 2 pm on Fox and Telemundo

Wednesday, Nov. 23:00
Morocco vs. Croatia, 5 am on FS1 and Telemundo
Germany vs. Japan, 8 am on FS1 and Telemundo
Spain vs. Costa Rica, 11 am on Fox and Telemundo
Belgium vs. Canada, 2 pm on Fox and Telemundo

Thursday, Nov. 24:00
Switzerland vs. Cameroon, 5 am on FS1 and Telemundo
Uruguay vs. South Korea, 8 am on FS1 and Telemundo
Portugal vs. Ghana, 11 am on Fox and Telemundo
Brazil vs. Serbia, 2 pm on Fox and Telemundo

Friday, Nov. 25:00
Wales vs. Iran, 5 am on FS1 and Telemundo
Qatar vs. Senegal, 8 am on FS1 and Telemundo
Netherlands vs. Ecuador, 11 am on Fox and Telemundo
England vs. United States, 2 pm on Fox and Telemundo

Saturday, Nov. 26:00
Tunisia vs. Australia, 5 am on FS1 and Telemundo
Poland vs. Saudi Arabia, 8 am on FS1 and Telemundo
France vs. Denmark, 11 am on FS1 and Telemundo
Argentina vs. Mexico, 2 pm on FS1 and Telemundo

Sunday, Nov. 27:00
Japan vs. Costa Rica, 5 am on FS1 and Telemundo
Belgium vs. Morocco, 8 am on FS1 and Telemundo
Croatia vs. Canada, 11 am on FS1 and Telemundo
Spain vs. Germany, 2 pm on FS1 and Telemundo

Monday, Nov. 28:00
Cameroon vs. Serbia, 5 am on FS1 and Telemundo
South Korea vs. Ghana, 8 am on FS1 and Telemundo
Brazil vs. Switzerland, 11 am on Fox and Telemundo
Portugal vs. Uruguay, 2 pm on Fox and Telemundo

Tuesday, Nov. 29:00
Netherlands vs. Qatar, 10 am on FS1 and Telemundo
Ecuador vs. Senegal, 10 am on Fox and Universo
Wales vs. England, 2 pm on FS1 and Universo
Iran vs. United States, 2 pm on Fox and Telemundo

Wednesday, Nov. 30:00
Tunisia vs. France, 10 am on Fox and Universo
Australia vs. Denmark, 10 am on FS1 and Telemundo
Poland vs. Argentina, 2 pm on Fox and Universo
Saudi Arabia vs. Mexico, 2 pm on FS1 and Telemundo

Thursday, Dec. 1:
Croatia vs. Belgium, 10 am on Fox and Universo
Canada vs. Morocco, 10 am on FS1 and Telemundo
Japan vs. Spain, 2 pm on Fox and Telemundo
Costa Rica vs. Germany, 2 pm on FS1 and Universo

Friday, Dec. 2:
South Korea vs. Portugal, 10 am on Fox and Telemundo
Ghana vs. Uruguay, 10 am on FS1 and Universo
Cameroon vs. Brazil, 2 pm on Fox and Telemundo
Serbia vs. Switzerland, 2 pm on FS1 and Universo

Round of 16:

All times Eastern

Saturday, Dec. 3:
Group A winners vs. Group B runners-up, 10 am on Fox and Telemundo
Group C winners vs. Group D runners-up, 2 p.m. on Fox and Telemundo

Sunday, Dec. 4:
Group D winners vs. Group C runners-up, 10 am on FS1 and Telemundo
Group B winners vs. Group A runners-up, 2 pm on FS1 and Telemundo

Monday, Dec. 5:00
Group E winners vs. Group F runners-up, 10 am on Fox and Telemundo
Group G winners vs. Group H runners-up, 2 p.m. on Fox and Telemundo

Tuesday, Dec. 6:00
Group F winners vs. Group E runners-up, 10 am on Fox and Telemundo
Group H winners vs. Group G runners-up, 2 p.m. on Fox and Telemundo

Quarterfinals:

Friday, Dec. 9:00
Quarterfinal 1, 10 a.m. on Fox and Telemundo
Quarterfinal 2, 2 p.m. on Fox and Telemundo

Saturday, Dec. 10:00
Quarterfinal 3, 10 a.m. on Fox and Telemundo
Quarterfinal 4, 2 p.m. on Fox and Telemundo

Semifinals:

Tuesday, Dec. 13:00
Semifinal 1, 2 pm on Fox and Telemundo

Wednesday, Dec. 14:00
Semifinal 2, 2 p.m. on Fox and Telemundo

Third Place:

Saturday, Dec. 17:00
Semifinal 1 loser vs. Semifinal 2 loser, 10 am on Fox and Telemundo

Final:

Sunday, Dec. 18:00
Semifinal 1 winner vs. Semifinal 2 winner, 10 am on Fox and Telemundo